شایعترین بیماری غـدد درون ریـز دوران کـودکی و نوجوانی دیابت قنـدی نـوع یـک یـا وابـسته بـه انـسولین می باشد. شیوع دیابت نوع یک در بین کودکان در تمام نقاط دنیا رو به افزایش است که علت اصلی آن معلوم نیست. و تقریباً یک نفر از هر ۳۰۰ تا ۵۰۰ کودک زیر ۱۸ سال را درگیر میسازد. در ایران، دیابت در رأس بیماریهای غیرواگیر کـشور قرار دارد. اگر فرزندتان مبتلا به دیابت است، نکات زیر می تواند در بهبود زندگی او موثر باشد. درمـان هـای امـروزی بـه کودکان دیابتی کمک می کند تا زندگی طبیعی داشـتـه باشند و مانع بروز مشکلات احتمالی بعدی می شود.یک کودک مبتلا به دیابت، احساس خستگی می کـنـد، شب ها برای ادرار کردن بیدار می شود، از دل درد مـی نالد، مقدار زیادی آب می نوشد و به طورمرتب لاغر مـی شود. با تشدید این موارد، احتمال ابتلا به دیابت بالا مـی رود و با یک آزمایش ساده، می توان به طـور قـطـعـی بیماری او را تشخیص داد. قبل از سن بیست سالگی، معمولا بیماری دیابت از نـوع اول است که آن را ” وابسته به انسـولـیـن“ یـا ” دیـابـت جوانی“ می دانند. در موارد نـادری دیـابـت نـوع دوم مشاهده می شود.

هر چند که بیماری دیابت جوانی، ارثی نیست، ولی علایم اولیه آن را می توان در بین برادران و خواهران مشاهده کرد. پس از تشخیص بیماری، کودک برای چند روز بسـتـری می شود تا مقدار قند خون او به وسیله تزریقات انسولین، طبیعی شود. زندگی کودک دیابتی و خانواده اش با ظهور این بیماری مزمن که در نگاه اول پیچیده به نـظـر مـی رسد، دستخوش تغییر می شود. در منزل مـی بـایسـت کنترل قند خون و تزریقات انسولین چندین بار در روز انجام گردد و نوع تغذیه و ساعات خوردن غذای او تنظیم شود. البته نگران نباشید! شما تنها نیـسـتـیـد! پـزشـک، پرستار، متخصص تغذیه و روان شناس آماده اند تا نکـات لازم در مورد بیماری و روش کنار آمدن با آن را به شمـا آموزش دهند. . آغاز مداوا چندان دشوارنیست، چـرا کـه از بین نـرفـتـه اغلب اوقات، ترشح انسولین کودک کاملا است. این ترشح ضعیف، به طور قابل توجهی به تنظـیـم میزان انسولین تزریقی کمک مـی کـنـد.

دیابت در مدرسه

صرف نظر از اینکه فرزند شما در چه سنی قرار دارد شما معلمان را از دیابت باید مدیر، کارکنان مدرسه و خصوصا وی آگاه نمایید. همچنین ضروری است تا این افـراد بـا اصول بنیادی دیابت و مراقبت از آن آشـنـایـی داشـتـه باشند. آنها باید بدانند که درمان دیابت شامل تزریـقـات روزانه انسولین و رعایت رژیم غذایی است.
آگاهی دادن به مسئولان مدرسه در مـورد چـگـونـگـی شناخت و درمان صحیح حملات هیپوگـلـیـسـیـمـی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. همچنین شما بـایـد این نکته را برای آنها تشریح کنید که فرزند شـمـا مـی تواند در تمامی فعالیتهای مدرسه شرکت کند و نباید بـا وی رفتاری متفاوت از دیگر شاگردان داشت. این اتـفـاق سبب یک تجربه موفق در زندگی اجتماعی او می شود.

مسئولان مدرسه خصوصا معلمان باید از زمانهایی که در آن احتمال بروز هیپوگلیسیمیبیشتر می باشد ( یـعـنـی قبل از ناهار و بعد از ورزش) اطلاع دقیق داشته باشند و بتوانند در صورت مشاهده علائم هیپوگلیسیمی به سرعت لازم اقدامات لازم را انجام دهند. در این مواقع معـمـولا است تا شما از قبل مواد غذایی لازم جهت درمان حملات هیپوگلیسیمی را به مقدار لازم در اخـتـیـار مسـئـولان مدرسه قرار داده باشید. در صورتیکه فرزندتان در طـول زمان حضور در مدرسه نیازمند انجام آزمایش قند خون و یا تزریق انسولین است، شما باید از قبل دراین زمینه بـا مدیر مدرسه صحبت کرده، وسائل لازم برای این منظـور را در اختیار وی بگذارید. وجود اتاقی که فـرزنـد شـمـا بتواند در آن به راحتی و بدون مـزاحـمـت بـه تـزریـق انسولین و یا آزمایش قند خون خود بپردازد بسیار مـهـم است.

حضور فرزند در اردو

فرزند شما حتما به اردو هم خواهد رفت. پس بهتر اسـت نکاتی را بدانید: پیش از اردو از ساعات سرو غذا مطلع شوید . با این حال سعی کنید فرزندتان در هنگام اردو همیـشـه خـوراکـی هایی مثل بیسکوییت یا میوه همراه داشته باشـد تـا در صورت دیر سرو شدن غذا ، مصرف نماید. در طول اردو به علت تغییراتی که در نوع غذا و فعالیت بدنی فرزندتان بوجود می آید، احتمال افزایش یا کاهـش میزان قند خون زیاد است. بنابراین باید قند خونش را به طور مداوم اندازه بگیرد تا با مشکلی مواجه نشود. نیازی نیست که ویال های انسولین را در فـلاکـس یـا همراه با کیسه یخ قرار دهید. با این حال آنها را در مکانی خشـک، خـنـک و امـن قـرار داده و در مـقـابـل شکستگی محافظت نمایید. وسایل مورد نیاز در صورت مواجهه با هیپوگلیسیمی :
– یک ماده قندی سریع الجذب ( آب میوه شیرین، قند و یا قرص گلوکز)
– یک ماده غذایی حاوی کربوهیدرات دیر اثر( بیسکوییت)
– آمپول گلوکاگن
– سرنگ، انسولین و مواد غذایی اضافی
در یک کاغذ اطلاعات مربوط به فرزندتان از جمله نـام و شماره تلفن پزشک و آدرس و شماره تلـفـن مـنـزل را یادداشت کرده و آن را در محلی قابل دسترس قرار دهید.