چشم دیابتیک

بیماری چشم دیابتیک به گروهی از مشکلات چشمی گفته می شود که بیماران مبتلا به دیابت به عنوان جزئی از عوارض دیابت ، دچار آنها می شوند . تمام این مشکلات می توانند منجر به کاهش شدید بینایی و یا حتی نابینایی شوند.
بیماری چشم دیابتیک عبارتست از:
رتینوپاتی دیابتی که باعث آسیب عروق خونی شیکیه می شود.
آب مروارید ( کاتاراکت ): کدر شدن عدسی چشم را کاتاراکت می گویند. بیماران دیابتی زودتر از سایرین به آب مروارید دچار می شوند.
گلوکوم ( آب سیاه ): افزایش فشار داخل چشمی است که منجر به آسیب عصب بینایی و از دست دادن بینایی می شود. احتمال ابتلای بیماران دیابتی به گلوکوم دو برابرسایرین است.

رتینوپاتی دیابتی چیست؟

شایع ترین بیماری چشم دیابتیک است که با تغییرات عروق خونی شبکیه ایجاد می شود . شبکیه پرده عصبی که در بخش پشتی چشم قرار گرفته است و نور را درک میکند وتصاویر را به مغز میفرستد در برخی بیماران مبتلا به رتینوپاتی دیابتی ، عروق شبکیه متورم می شوند و مایع یا خون از آنها نشت می کند ،و در برخی دیگر از مبتلایان، عروق خونی غیر طبیعی برروی سطح شبکیه رشد می کند. لذا با آسیب به شبکیه تصاویر ارسال شده به مغز تار و ناواضح می شود. بیمار مبتلا به رتینوپاتی دیابتی، در ابتدای امر ممکن است متوجه تغییرات بینایی خود نشود، اما با گذشت زمان، رتینوپاتی دیابتی ممکن است بدتر شده و منجر به از دست دادن بینایی شود. این بیماری معمولا هر دو چشم را درگیر می کند.
چه کسانی در خطر ابتلا به رتینو پاتی قرار دارند؟
تمام بیماران مبتلا به دیابت نوع ۱و۲ در خطر این بیماری قرار دارند. از همین رو تمام بیماران مبتلا به دیابت حداقل سالی یک بارباید تحت معاینه کامل چشم پزشکی قرار گیرند. احتمال ابتلا به رتینو پاتی دیابتی در کسانی که مدت طولانی تری است به دیابت مبتلا شده اند، بیشتر است.
آیا رتینوپاتی دیابتی علائمی دارد؟
اغلب در اوایل بیماری هیچ علامتی وجود ندارد، بنابراین حداقل سالی یکبار باید معاینه کامل چشم پزشکی برای افراد مبتلا به دیابت انجام شود. تاری دید یکی از علائم رتینوپاتی دیابتی است که ممکن است با تورم ماکولا رخ دهد. هم چنین اگر عروق خونی بر روی سطح شبکیه رشد کند و سپس دچار خونریزی شوند ،بینایی مختل خواهد شد.
چگونه رتینوپاتی دیابتی درمان می شود ؟
رتینوپاتی پیشرفته با لیزر درمان می شود. این روش درمانی باعث می شود عروق خونی غیر طبیعی از بین بروند. ار آنجایی که تعداد بسیار بالایی پرتوی لیزری باید تابانده شود، بیش از یک جلسه برای درمان کامل لازم است. این روش درمانی ممکن است دید رنگی و دید شب بیمار را کمی مختل کند. درمان لیزر قبل از اینکه عروق جدید خونریزی کنند، بهتر جواب می دهد. حتی اگر خونریزی شروع شود، درمان لیزر بسته به میزان خونریزی ممکن است مفید باشد. اگر خونریزی بسیار شدید باشد، بیمار ممکن است به یک روش جراحی به نام ویترکتومی نیاز داشته باشد. در این روش، خون تجمع یافته از مرکز چشم خارج می شود .

کاهش قند خون برای جلوگیری از ابتلا به عوارض چشمی بیماران دیابتی مفید است. با این وجود ارزیابی قند خون فقط یکی از عواملی است که در جلوگیری از عوارض عروق کوچک دیابت موثر است. کنترل فشار خون، اختلالات چربی خون، نارسایی کلیوی و کم خونی نیز از عوامل مهم در جلوگیری از آسیب عروق کوچک می باشند.