نوروپاتی دیابتی در نزدیک به ۵۰ درصد کسانی که مدت طولانی مبتلا به دیابت بوده اند، دیده می شود.درواقع همانند عوارض دیگر دیابت، متناسب با مدت زمان ابتلا به دیابت و نیز چگونگی کنترل قند خون است.
هرچقدر مدت زمانی که شما مبتلا به دیابت هستید بیشتر و یا هر چه کنترل شما بر روی قند خونتان کمتر باشد احتمال ابتلای شما به نوروپاتی نیز بیشتر خواهد بود. برعکس در کسانی که با استفاده از کنترل شدید دیابت قند خون خود را تا حدامکان نزدیک به مقدار طبیعی حفظ میکنند نوروپاتی دیابتی کمتر بروز می کند. نوروپاتی دیابتی به چند شکل دیده می شود:
شایعترین تظاهر نوروپاتی آسیب اعصاب حسی پاها به صورت قرینه است، یعنی در هر دو پا دیده می شود. در این شکل از نوروپاتی بیماران از علائمی مثل بی حسی، سوزش، احساس سوزن سوزن شدن یا خواب رفتن و یا درد در پاها شکایت دارند. درد معمولا در حالت استراحت و در طول شب ایجاد می شود ولی خوشبختانه دائمی نیست و بتدریج برطرف می شود. از عوارض این نوع نوروپاتی می توان به افزایش احتمال بروز زخم پای دیابتی و نیز آسیب مفاصل مخصوصا تخریب مفصل مچ پا اشاره کرد.
شکل دیگری از نوروپاتی دیابتی به صورت درگیری یک عصب منفرد است. به عنوان مثال ممکن است یکی از اعصاب ساعد هنگام عبور از مچ دست تحت فشار قرار بگیرد و علائمی چون بی حسی، سوزش و یا درد را در یکی از دستها بوجود آورد که معمولا در شبها و با فعالیت بیشتر خواهند شد. گاهی اوقات عصب های ران در جریان بیماری آسیب می بیند که باعث ایجاد درد در قسمت جلوی ران و لاغری عضلات این ناحیه می شود. حتی بعضی اوقات اعصاب بین دنده ای و یا کمری دچار آسیب می شوند و علائمی چون درد قفسه سینه و یا کمردرد را بوجود می آورند.
نوع دیگر نوروپاتی دیابتی آسیب اعصاب خودکار بدن است که اعمال دستگاه ادراری تناسلی، گوارشی و قلب و عروق را کنترل می کنند. فلج مثانه یکی از تظاهرات شایع این نوع نوروپاتی است و علائمی چون احساس عدم دفع کامل ادرار، کاهش دفعات دفع ادرار، بی اختیاری ادرار و افزایش بروز عفونتهای ادراری را بوجود خواهد آورد.
ناتوانی جنسی نیز یکی دیگر از مشکلات مربوط به نوروپاتی است که البته بیشتر در مردان دیده می شود. لازم به تذکر است که دیابت معمولا موجب کاهش میل جنسی نخواهد شد.
اختلالات دستگاه گوارش که در اثر آسیب اعصاب خودکار روده ها بوجود می آیند شامل اسهال و یبوست هستند که اسهال بیشتر در شب اتفاق می افتد و معمولا به دنبال آن یبوست عارض می شود. درگیری اعصاب معده نیز منجر به حالتی می شود که به آن فلج معده میگویند و علائم آن بی اشتهایی، تهوع، آروغ زدن زیاد و سیری زودرس می باشد. آسیب اعصاب خودکار مربوط به دستگاه قلب و عروق نیز باعث بروز علائمی چون افزایش تعداد ضربان قلب و کاهش فشار خون خواهد شد.
از دیگر عوارض مربوط به آسیب اعصاب خودکار کاهش تعریق پوست و نیز کاهش ترشح هورمونهای ضد انسولین است.