دیابت باعث افزایش ریسک ابتلا به بیماری های قلبی می شود ولی اگر قند خون، فشار خون، و کلسترول خون را کنترل کنیم و در محدوده طبیعی حفظ کنیم، این ریسک به صفر می رسد.

یکی از عوامل زمینه ساز بیماری های قلبی استعمال دخانیات است و ترک سیگار نیز در پیشگیری از بیماری قلبی عروقی نقش مهمی ایفا می کند.

علت افزایش بیماری قلبی عروقی در دیابت

قند خون بالا می تواند به رگ های خونی و اعصاب آسیب بزند.

هرچه مدت زمان بیشتری در معرض دیابت باشید احتمال ابتلا به بیماری های قلبی وعروقی بیشتر می شود.

طبق آمار سن شروع ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی در افراد دیابتی نسبت به بقیه افراد پایین تر است.البته اقداماتی که برای کنترل قند خون انجام می دهید دقیقا به کاهش ابتلا به بیماری های قلبی و سکته مغزی که دوتا از عوامل مرگ در بزرگسالان دیابتی است، منجر می شود.

عوامل افزایش دهنده ابتلا به بیماری قلبی و سکته مغزی

سیگار کشیدن

سیگار به تنهایی باعث ابتلا به بیماری قلبی می شود اما زمانی که دیابت دارید، همراهی دو عامل سیگار و دیابت ریسک ابتلا را افزایش می دهد چرا که هر دو این عوامل سبب تنگ شدن رگ های خونی می شود.پس اگر دیابت دارید، حتما سیگار کشیدن را ترک کنید.

سیگار همچنین باعث ایجاد مشکلات ریوی می شود و همچنین می تواند با آسیب زدن به عروق خونی پاها، خطر عفونت ها و زخم پا و قطع عضو را افزایش دهد.

فشار خون بالا

اگر فشار خون بالا دارید، قلب شما کار پمپ کردن خون را سخت تر انجام می دهد و فشار خون بالا قلب را کاملا تحت تاثیر قرار می دهدو عروق خونی را آسیب می زند و خطر حمله قلبی، سکته مغزی و مشکلات چشمی و کلیوی را افزایش می دهد.

چربی خون بالا

کلسترول خون که نوعی چربی تولید شده در کبد است،دو نوع است:

LDL و HDL

بالا بودن LDL در خون که کلسترول بد هم گفته می شود، سبب افزایش خطر ابتلا به بیماری قلبی می شود و می تواند در عروق خونی رسوب کند و سبب بسته شدن رگ شود.

نوع دیگری از چربی خون که تری گلیسیرید (TG) نام دارد نیز اگر در خون بالا رود، خطر ابتلا به بیماری قلبی را افزایش می دهد.

چاقی

چربی دور شکم و چاقی شکمی، حتی اگر شما اضافه وزن نداشته باشید، می تواند شانس ابتلا به بیماری قلبی را افزایش دهد.

سابقه خانوادگی

احتمال ابتلا به بیماری قلبی در افرادی که در خانواده خود موارد حمله قلبی زیر ۵۰ سال داشته باشند، بیشتر از بقیه افراد است.

چگونه احتمال بروز بیماری قلبی را در دیابت کاهش دهیم:

HbA1c  را اندازه گیری کنید

آزمایش HbA1c میانگین قند سه ماه گذشته را نشان می دهد و سطح بالای قند خون می تواند به قلب و رگ های خونی آسیب برساند.

HBA1c برای بیشتر افراد دیابتی باید کمتر از ۷ درصد باشد.البته نظر پزشک در این مورد ملاک است و فرد با فرد می تواند متفاوت باشد.

فشار خون خود را اندازه گیری کنید

فشار خون بالا می تواند باعث حمله قلبی یا سکته مغزی شود و به کلیه ها و چشم های شما آسیب برساند.هدف فشار خون برای افراد دیابتی زیر (۱۴۰/۹۰ ) میلی متر جیوه است.

سیگار را ترک کنید.

قند خون را در محدوده طبیعی حفظ کنید.

فعالیت بدنی در طول هفته داشته باشید.

اصول سبک زندگی سالم را رعایت کنید.