دیابتی ها به علت افت قند و یا بالا بودن سطح قند خون دچار خستگی دیابتی می شوند.

گلوکز خون بالا باعث می شود جریان خون کند شود و بنابراین سلول ها نمی توانند اکسیژن و غذای مورد نیاز خودشان را دریافت کنند.

از طرفی دیگر سطح پایین گلوکز خون هم باعث ایجاد خستگی است به دلیل اینکه وقتی قند خون پایین باشد سلول ها سوخت کافی برای کارهایشان دریافت نمی کنند.

بعلاوه قند خون بالا می تواند از طریق ایجاد التهاب باعث خستگی شود.رگ های خونی به واسطه ی قند دچار التهاب می شود و زمانی که این اتفاق می افتد، طبق تحقیقات، سلول های ایمنی مونوسیت وارد مغز می شود و باعث ایجاد خستگی می شود.

بقیه دلایل ایجاد خستگی

خستگی دیابتی می تواند به علل غیر دیابت نیز ایجاد شود.

دلایل دیگر ایجاد خستگی می تواند شامل:

  • آنمی،کاهش تعداد سلول های قرمز خونی باشد. می توانید برای تشخیص آنمی آزمایش خون بدهید.معمولا به دلیل کمبود آهن، اسید فولیک یا ویتامین B12 و یا خونریزی قاعدگی شدید در زنان (که منجر به کمبود آهن می شود) ایجاد می شود.
  • هیپوتیروئیدیسم (کم کاری تیروئید)، افراد دیابتی احتمال بیشتری برای ابتلا به مشکلات تیروئیدی را دارند.اگر سطح هورمون های تیروئیدی شما پایین است، احتمالا احساس خستگی، خواب آلودگی و افسردگی خواهید کرد.
  • سطح تستوسترون پایین مخصوصا در مردان.مردان دیابتی به احتمال بیشتر سطح تستوسترون پایینی دارند.
  • عفونت ها: مبتلایان به دیابت معمولا عفونت هایی دارند که از آن اطلاعی ندارند.عفونت نیاز به مصرف انرژی دارد که می تواند باعث هم ایجاد خستگی و هم بالا رفتن سطح قند خون می شود. یک مورد بسیار شایع عفونت های دستگاه ادراری یا مثانه است که گاهی آزار دهنده است ولی می تواند علامتی نداشته باشد به جز خستگی. همچنین عفونت های خاموش دهان و دندان یا عفونت های واژن نیز بسیار متداول و خسته کننده است.
  • بیماری های قلبی تشخیص داده نشده: اگر شما بعد از انجام کارهایی که قبلا به راحتی انجام می دادید، خسته می شوید، بهتر است برای چکاپ قلب و عروق بروید.
  • شرایطی مثل خستگی مزمن و فیبرومیالژیا که البته این دو مورد در خانم ها بیشتر از آقایان دیده می شود، در این دو مورد نیز خستگی به عنوان نشانه ی اصلی دیده می شود.
  • عوارض جانبی بسیاری از داروهای دیابت، فشار خون، افسردگی نیز می تواند باعث ایجاد خستگی شود.حتما برچسب عوارض داروها را بخوانید یا از پزشک خود سوال کنید.

 شش درصد از افراد دیابتی از نوشابه های انرژی زا برای مقابله با خستگی دیابتی استفاده می کنند . اکثر نوشیدنیهای حاوی کافئین  میتواند سبب افزایش میزان انرژی گردد اما باعث ایجاد عوارضی در بدن نیز می شوند .عده ای با استفاده از ساپلیمنت های بدون کافئین از بروز خستگی جلوگیری میکنند .البته نوشیدنیهای حاوی کافئین یا نوشیدنیهای انرژی زا و یا ساپلمنت آن ها تنها علایم خستگی را برطرف می کنند و علت آنرا درمان نمی کنند.