هر ساله حدود ۷ میلیون نفر به تعداد مبتلابان به دیابت افزوده می شود و در حال حاضر تعداد افراد دیابتی از مرز ۱۵۰ میلیون نفر گذشته است که این رقم تا سال ۲۰۲۵ به ۳۰۰ میلیون نفر می رسد.

طبق آمار ارایه شده حدود ۵-۶ درصد افراد ۳ تا ۶۹ ساله در شهر تهران مبتلا به دیابت هستند. مطالعات نشان داده است که نصف افراد دیابتی بررسی شده در ایران قبل از انجام مطالعات از بیماری خود آگاهی نداشتند.

میزان شیوع دیابت در نواحی مختلف ایران متفاوت است. به عنوان مثال طبق بررسی های انجام شده بیشترین میزان شیوع دیابت در شهر یزد وجود داشته است. (۱۶/۳٪)

دیابت یک بیماری مزمن است و زمانی رخ می دهد که پانکراس انسولین کافی تولید نمیکند یا بدن به طور موثر از انسولین تولید شده نمیتواند استفاده کند. انسولین هورمونی است که قند خون را تنظیم میکند. هایپرگلیسمی یا افزایش قند خون شایعترین علامت دیابت کنترل نشده است و در طول زمان منجر به آسیب های جدی به بسیاری از دستگاههای بدن، به ویژه اعصاب و عروق خونی میشود.

عالئم بالینی این بیماری شامل دفع بیش از حد ادرار (پرادراری)، تشنگی (پرنوشی)، گرسنگی دائمی(پرخوری).

بالا رفتن قند خون به مقادیر بیش از از ۱۸۰ میلی گرم در دسی لیتر کلیه ها قادر به بازجذب گلوکز اضافی نیستند بنابراین قند خون در ادرار ظاهر می شود و موجب دفع مقدار زیادی آب و املاح می شود و پرادراری پرنوشی و تشنگی اتفاق می افتد

دیابت نوع ۱

دیابت نوع ۱( وابسته به انسولین یا دیابت دوران جوانی ) با تولید انسولین ناکافی در بدن مشخص میشود و کنترل آن با تزریق روزانه انسولین امکان پذیر است. بروز ناگهانی و حاد که اغلب قبل از ۳۰ سالگی اتفاق می افتد. علت دیابت نوع ۱ ژنتیکی یا ایمونولوژیک ( مثل ویروس ) است و اغلب آنتی بادی علیه سلول های جزیره ای وجود دارد

و عارضه حاد آن کتواسیدوز و هیپر گلایسمی می باشد

دیابت نوع ۲

دیابت نوع ۲ غیر وابسته به انسولین یا دیابت دوره بزرگسالی نامیده می شود .. شامل ۹۰ درصد از مبتلایان به دیابت در سراسر جهان میشود وتا حد زیادی نتیجه اضافه وزن و چاقی و عدم فعالیت بدنی است. انسولین به ۲ دلیل در این افراد به خوبی عمل نمیکند:

  1. پانکراس یه انداره کافی انسولین ترشح نمیکند.
  2. انسولین ترشح شده به علت وجود مقاومت سلول ها به انسولینٍ مخصوصا در افراد چاق فاقد کارایی لازم است.

علائم شبیه دیابت نوع ۱ است، اما اغلب خفیف تر و کمرنگ ترند. در نتیجه، این بیماری ممکن است چند سال پس از شروع تشخیص داده شود، زمانی که عوارض بوجود آمده است

دیابت بارداری

دیابت بارداری یه دیابتی گفته می شود که برای اولین بار در طول حاملگی تشخیص داده می شود. این نوع دیابت معمولا گذرا است و بعد از اتمام حاملگی بهبود می یابد. خانم های مبتلا به دیابت حاملگی بعدا در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ هستند. مادران مبتلا از عوارض حاملگی رنج میبرند . همچنین امکان دارد در حاملگی های بعدی دیابت مجددا بروز کند.

تشخیص دیابت حاملگی از طریق غربالگری دوران بارداری امکان پذیر است.