چگونه بلوغ روی دیابت اثر می گذارد؟

یکی از دوران های سخت که برای رسیدن به دوران جوانی باید با آن مواجه شویم، دوران بلوغ است که خیلی از تغییرات احساسی و فیزیکی را به دنبال دارد.

چگونه یک نوجوان می تواند از چالش دیابت و بلوغ عبور کند؟

چه تغییراتی برای افراد دیابتی که دوران بلوغ را می گذرانند ایجاد می شود؟

در ادامه سعی می کنیم به این سوالات پاسخ دهیم.

چگونه بلوغ دیابت نوع یک را تحت تاثیر قرار می دهد؟

در طول بلوغ خیلی از تغییرات فیزیکی رخ میدهد که می تواند دیابت را تحت تأثیر قرار دهد. به عنوان مثال هورمون رشد که باعث ایجاد توده عضلانی بدن می شود، در طول دو تا پنج سال دوبرابر می شود.

افزایش هورمون رشد کار را برای انسولین سخت تر می کند و دقیقا عکس انسولین عمل می کند.این وضعیت، مقاومت به انسولین نامیده می شود.

یک نوجوان عادی در این دوران انسولین بیشتری در پاسخ به این شرایط تولید میکند اما یک نوجوان دیابتی که انسولین کافی تولید نمی کند، باید انسولین بیشتری را دریافت کند تا بتواند قند خونش را زیر حد نرمال نگه دارد.منظور از این افزایش دریافت انسولین حدود ۳۰ تا ۵۰ درصد انسولین بیشتر نسبت به حالت نرمال است.

همچنین در اوایل دوران بلوغ ممکن است در بعضی از دخترها تشخیص دیابت نوع یک داده شود که بعلت افزایش استروژن در بدن دخترها در دوران بلوغ است.

نشانه ها و علامت دیابت نوجوانان

به دلیل تغییرات هورمونی،نوجوانی زمان بسیار شایعی برای شروع دیابت نوع یک است.

دیابت نوجوانی نشانه ها و علایم یکسانی با دیابت در بقیه دوران ها دارد.مثل:

کاهش وزن

افزایش اشتها

افزایش حس تشنگی

افزایش سطح کتون ها در خون و ادرار

افزایش سطح گلوکز خون و ادرار

برای تشخیص دیابت این علایم بایدبرای چندین هفته مورد ارزیابی قرار گیرند.اگر افراد کاهش وزن یا وزن نرمال داشته باشند احتمال وجود دیابت نوع یک در آن ها بیشتر است و اگر افراد دارای اضافه وزن باشد، هر دو دیابت نوع یک و دو احتمال برابری دارند.پزشک برای تشخیص نوع دیابت، نیازمند انجام تست هایی است به دلیل اینکه درمان هر نوع از دیابت متفاوت است.افراد دیابتی نوع یک قطعا به انسولین نیاز دارند،درحالیکه افراد با دیابت نوع دو احتمالا به جای تزریق انسولین از قرص های خوراکی استفاده می کنند و با تغییر سبک زندگی و اصلاح سبک زندگی می توانند قند خون را کنترل کنند.

بلوغ در دختران در مقایسه با پسران

تغییرات بلوغ برای زنان شامل شروع قاعدگی، پهن شدن پایین تنه، افزایش بافت چربی بدن و رشد موهای زائد، رشد اندام های جنسی است.برای نوجوانان دیابتی، تغییرات در بافت چربی بدن و ترکیب بدن می تواند خطر ابتلا به مشکلات دیابت را بالاتر ببرد، به دلیل اینکه افزایش بافت چربی در بدن، باعث افزایش قند خون فرد میشود.

همچنین دختران دیابتی بیشتر در معرض افزایش وزن و ابتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک و هایپر اندروژنیسم (آندروژن بالاتر از حد طبیعی) در دوران بلوغ هستند.

نکته مهم:

چند روز قبل از دوران قاعدگی قند خون دختران بالا می رود و در چندین روز اول عادت ماهیانه قند خون افت می کند.

آمنوره (قطع خونریزی) و به تأخیر افتادن بلوغ و قاعدگی نامنظم در افراد دیابتی که قند خون خود را به خوبی کنترل کردند، کمتر اتفاق می افتد.

از نظر میزان استروژن خانم های دیابتی با خانم های غیر دیابتی فرقی ندارند، با این وجود تغییران هورمونی کنترل قند را برای افراد دیابتی در اوایل بلوغ سخت تر می کند و این وضعیت می تواند منجر به آُسیب به بافت ها و همچنین مشکلات قلبی و عروقی شود.بنابراین دختران دیابتی باید به اهمیت کنترل قند برای سلامتی خود بیشتر توجه کنند.

علایم بلوغ در پسر ها شامل افزایش موهای بدن و همچنین پهن شدن شانه ها و جهش رشد عمومی بدن هست.کنترل قند برای پسران در دوران بلوغ سخت است و همین مسئله باعث افزایش خطر رتینوپانی(آسیب به چشم) و نفروپاتی (آسیب کلیه ها) در بزرگسالی آن ها می شود.

در هردو گروه دختران و پسران، تغییرات احساسی در طول بلوغ مشکلات زیادتری را برای مقابله با دیابت به وجود می آورد.

بسیاری از نوجوانان خواهان استقلال هستند یا نسبت به خانواده سرکشی دارند که همین مسائل می تواند منجر به عدم رعایت کردن برای کترل داشتن روی قند خون و دیابت بشود.