آیا پروبیوتیک ها می توانند کمک کننده باشند؟

کلمه باکتری باعث می شود خیلی افراد گمان کنند که باکتری ها همگی مضر هستند.جالب است بدانید بدن انسان حدود ۳۹ تریلیون باکتری دارد که این رقم به این معناست که تعداد باکتری ها در بدن انسان از تعداد سلول ها بیشتر است.البته باکتری های مضر هم وجود دارند که می توانند باعث بروز بسیاری از بیماری ها شوند.

اما در کنار آن ها باکتری های مفیدی هستند که تحقیقات نشان داده عملکرد بسیار خوبی در بهبود سلامت و پیشگیری از بیماری ها دارند.در دستگاه گوارش ما باکتری وجود دارد و البته ممکن است این حقیقت ناراحت کننده باشد که این باکتری ها همیشه در دستگاه گوارش ما می مانند.

مجموعه ی باکتری ها و قارچ ها و ویروس ها وپاراسیت ها (میکرو ارگانیسم ها) در روده ما میکروبیوم نامیده می شود.خیلی از آن ها مضر هستند ولی بسیاری هم در مبارزه با بیماری ها و بیماری های مزمن کمک کننده هستند.

میکروبیوم بدن هر فردی منحصر به فرد است. به این معنا که هیچ دو فردی باکتری های یکسانی در بدنشان ندارند.علت این است که زمانی که شما به دنیا می آیید،DNA مسئول تعیین میکروبیوم بدن شماست.در زمان زایمان کودک در معرض میکروارگانیسم های بدن مادر قرار می گیرد و در زمان شیردهی هم از طریق شیر مادر در معرض این میکروارگانیسم ها قرار میگیرد.

در طول زمان،محیط زیست و رژیم غذایی شما روی انواع میکروارگانیسم های موجود در بدن شما تأثیر خواهد گذاشت.به عنوان مثال افرادی که از مواد غذایی حیوانی استفاده می کنند نسبت به افرادی که مواد غذایی گیاهی مصرف می کنند،فلور روده و میکروبیوم متفاوتی خواهند داشت.

هرچه تنوع میگروارگانیسم های موجود در روده شما بیشتر باشد،هضم و جذب بهتری خواهید داشت و سیستم ایمنی سالم تری خواهید داشت.

بقیه فاکتور های تأثیر گذار، بیماری و آنتی بیوتیک ها هستند.(آنتی بیوتیک ها تمایل دارند باکتری های خوب را از بین ببرند)

عدم تعادل باکتری ها منجر به اختلالات گوارشی مثل اسهال و یبوست، مشکلات پوستی، عفونت ادراری، عفونت واژن، سرماخوردگی، مشکلات مربوط به روان و حتی افزایش وزن می شود.

پروبیوتیک (باکتری های مفید)

البته که همه ما باکتری های مفید در روده خود می خواهیم، اما چجوری می توانیم آن ها را به دست بیاوریم؟

شما می توانید تعادل باکتری های روده ای خود را از سه طریق ایجاد کنید:

۱) محیط زیست     ۲) تغذیه      ۳) مکمل ها

۱)محیط زیست

چه باورکردنی باشد و چه نباشد، هرچه بیشتر در معرض کثیفی باشید،میکروبیوم های بهتری خواهیم داشت.این موضوع به معنای نیاز ما در محیط های کثیف نیست! اما فرهنگ ما بسمت تمییزی بیش از حد رفته و این اصلا خوب نیست، مخصوصا اگر در خانه کودک دارید. تحقیقات نشان داده که در معرض میکروب های مختلف بودن، مخصوصا در دوران کودکی می تواند سیستم ایمنی بدن را قوی کند، بنابراین از اینکه در معرض خاک قرار گرفته اید یا برای تفریح به طبیعت رفته اید،هراس نداشته باشید. از مصرف شوینده های ضد باکتریایی پرهیز کنید و گاهی شستن ظروف یا ماشین ظرف شویی را متوقف کنید و به جای آن ظروف را به صورت دستی بشویید.

۲) تغذیه

خوردن غذاهای خاصی که از طریق آن بتوانیم پروبیوتیک دریافت کنیم، راه بسیار خوبی است.غذاهایی مانند ماست، شیر، کره، کفیر، بعضی پنیرها هم مثل پنیر فتا ممکن است حاوی پروبیوتیک باشد.

۳) مکمل ها

بسیاری از مکمل های پروبیوتیک موجود هستند و البته مکمل ها ممکن است فقط شامل یک از باکتری ها باشند. سویه های رایج لاکتوباسیلوس، بیفیدوباکتریا، ساکارومایسس بولاردی هستند. قبل از شروع به مصرف اینگونه مکمل ها حتما با پزشک خود مشورت کنید، چرا که بعضی افراد نباید اینگونه مکمل ها را مصرف کنند.

پروبیوتیک ها و دیابت

در تحقیقات صورت گرفته نشان داده شده که دریافت مکمل پروبیوتیک بعد از سه ماه در بدن افراد باعث کاهش A1c شده است.در تحقیق دیگری روی نمونه های حیوانی مصرف دو سویه ی لاکتوباسیلوس و اسیدوفیلوس باعث بهبود مقاومت به گلوکز و هایپرگلایسمی (قند خون بالا) شد.این تحقیق در نمونه های انسانی با تعداد شرکت کننده ی کمتر از بیست نفر نیز انجام شد و در نتیجه نمی توانیم اثرات دیگر عوامل روی کنترل قند را از اثر پروبیوتیک ها جدا کنیم.با این وجود ارتباط بین مصرف پروبیوتیک ها بیشتر از هشت هفته در کاهش قند خون ناشتا و سطح A1C امیدوار کننده است و در یک تحقیق روی افراد دیابتی نوع دو که از ماست های پروبیوتیک استفاده کرده بودند، سطح کلسترول و تری گلیسیرید و LDL (کلسترول بد) پایین تری داشتند و سطح HDL (کلسترول خوب) بالاتری داشتند و همچنین فشار خون در این افراد کمتر است.

درنتیچه نوصیه ما به افراد دیابتی، استفاده از لبنیات پروبیوتیک به جای انواع معمولی آن در طول روز است.