برای اینکه بهتر علت به وجود آمدن علائم قند خون بالا را متوجه شویم، اطلاعاتی درباره ب نحوه ی عملکرد انسولین در بدن لازم است.

به طور معمول بعد از خوردن غذا مخصوصا غذاهای حاوی کربوهیدرات (نشاسته) مثل نان، برنج و شیرینیجات، قند (گلوکز) خون بالا می رود و این بالا رفتن موجب تحریک ترشح انسولین از لوزالمعده می گردد. سلول های ترشح کننده ی انسولین در لوزالمعده که به نام سلول های بتا شناخته می شوند در قسمتی از لوزالمعده به نام جزایر لانگرهانس قرار دارند. انسولین مترشحه از سلول های بتا چند کار مهم انجام می دهند:

۱٫موجب انتقال گلوکز خون به داخل سلول های بدن می گردد و بدین وسیله قند خون را پایین می آورد.

۲٫سیستم ذخیره سازی مواد غذایی را در بافت های مختلف بدن مخصوصا کبد، عضلات و بافت چربی فعال می کند.

۳٫از شکسته شدن مواد غذایی ذخیره شده در بافت های مختلف جلوگیری به عمل می آورد.

هنگامی که قند خون در حالت ناشتا یا گرسنگی پایین می آید درست عکس حالات قبل اتفاق می افتد، یعنی ترشح انسولین از سلول های بتا کاهش می یابد و در نتیجه با کمتر شدن انتقال گلوکز خون به درون سلول ها قند خون بالا می رود. از طرفی به علت کمبود انسولین، ذخیره های غذایی بافتهای مختلف نیز شکسته می شوند و مواد حاصل از آنها بطور مستقیم و یا غیر مستقیم از طریق کبد موجب بالا رفتن قند خون می گردند.

در بیماری دیابت که فقدان و یا کمبود انسولین وجود دارد بدن در واقع در وضعیت ناشتا قرار می گیرد. ماهیچه ها به علت تمام شدن ذخیره قندشان دچار خستگی می شوند و این دلیل اصلی «ضعف و خستگی» عمومی بدن در افراد دیابتی است. به علت شکسته شدن ذخایر چربی موجود در بافت چربی و نیز پروتئین عضلات، «لاغری» بوجود می آید. از

طرفی به علت کمبود انسولین مرکز گرسنگی در مغز نیز فعال می شود و شخص احساس گرسنگی می کند. در حالت عادی کلیه ها با بازجذب گلوکز (قند موجود در ادرار اجازه نمی دهند تا در ادرار قند وجود داشته باشد ولی در بیماری دیابت بتدریج با بالا رفتن قند خون به مقادیر بیشتر از ۱۸۰ میلی گرم در دسی لیتر کلیه ها قادر نیستند تا این مقدار گلوکز اضافی را بازجذب کنند و بنابراین قند خون در ادرار راه پیدا خواهد کرد و موجب دفع مقادیر زیادی آب و املاح از طریق ادرار و پرادراری، پرنوشی و تشنگی» خواهد شد.

هرچند شما معمولا در شروع بیماری خود مجموعه ای از علائم فوق را تجربه می کنید، ولی بخاطر داشته باشید که این علائم ممکن است هر زمان در طول دوران بیماری شما تظاهر کنند. بنابراین شما باید حتما با | علائم قند خون بالا که شرح آن داده شد، آشنا باشید تا بتوانید در صورت مشاهده هر یک از آنها اقدامات لازم را انجام دهید.

از علائم دیگر قند خون بالا که شیوع کمتری دارند و بیشتر در دیابت نوع دو دیده می شوند می توان به تاری دید، عفونت های مکرر، دیر خوب شدن زخم ها و احساس سوزش و بی حسی در دست ها و پاها اشاره کرد.